Bitcoin un Cryptocurrency

Ja nu kādam ir vēlme ielauzties šajā problēmsfēra, tad šeit ir daži video.
Vispārēja ievad informācija, kā:
  • naudas  nozīme,
  • tehnoloģijas apraksts,
  • plusi/minusi un ieguvumi/trūkumi.

 

 

Padziļināts tehniskais apraksts- kā tas strādā:

 

 

Kad liekas, ka viss ir skaidrs un rodas vēlme spekulēt ar vērtības kāpumu/ kritumu, tad šeit ir sniegti detalizēti cenu veidojošie faktori:

 

 

Pārdomas par šo:
Tehnoloģija ir revolucionāra un ļauj atrisināt līdz šim neatrisināmo ‘dubulto tērēšanu’ (virtuālā vidē nebija risinājumu, kas aizliegtu kopēt un izmantoto to divreiz).
Tomēr vai tieši šai sistēmai/versijai ir nākotne- nav viennozīmīgi, jo sistēmai ir daži arhitektūras ierobežojumi:
  • Globālās virsgrāmatas kopijas (kuru uztur racēji (miner)) jau ir lielākas par 10GB. Ņemot vērā, ka virsgrāmatā glabājas pilnīgi visas kādreiz veiktās transakcijas, tad tā tikai pieaugs. Jautājums vai tās lielums neradīs tehnoloģiskus izaicinājumus tās apmaiņai arī ir vēl neatbildēts.
  • Sistēmas drošība balstās uz to, ka ir maza iespējamība vairākus blokus pēc kārtas atminēt vienam recējam. Diemžēl cilvēkiem apvienojoties jau ir kopiena, kas ir spējusi uzminēt 6 blokus pēc kārtas. Tāpēc, lai būtu pārliecinās, ka transakcija tiek akceptēta- ir jānogaida vismaz 1 stunda (6 iterācijas, katra 10 minūtēs). Es gan pagaidītu vēl 🙂
  • Sistēma balstās uz brīvprātības principu. Jautājums, kas notiks, ja BitCoin vērtība strauji kritīs? Racēju fermām būs neizdevīgi tās uzturēt (elektrības izmaksas pārsniegs ieguvumus). Un tas palielinās negodīgu racēju risku.
  • Sistēma nav anonīma (pretēji uzskatītam). Visas veiktās transakcijas ir atrodamas virsgrāmatā un tās var brīvi apskatīt. Anonimitāte ir saistīta ar grūtību sasaistīt personu ar konkrēto atslēgu. Tomēr, ja cilvēks ar šo atslēgu veiks kādu darījumu, kurā būs nepieciešams apliecināt identitāti (aviobiļetes iegāde vai konta atvēršana bankā) to izdarīt ir viegli.
  • Ja ir pazaudēta privātā atslēga, neatgriezeniski tiek zaudēta pieeja visiem ar to saistītiem Bitcoint. Kas ņemot vērtā cilvēku vieglprātīgo attieksmi pret drošību un rezerves kopiju veidošanu ir liels izaicinājums. Tiek baumots, ka patreiz ir ‘pazaudēti’ ļoti daudz Bitcoint.
  • Ņemot vērā, ka šai sistēmai nav nekādu garantiju un iespēju atgūt nozagtos Bitcoin- hakeriem piekļūstot kādai no ‘drošajām Bitcoin bankām’ vai individuālajām atslēgām ir iespēja neatgriezeniski iztukšot lietotāju kontus. (Šādi riski gala lietotajam nepastāv klasiskā banku sistēmā)
Pēdējie divi punkti manuprāt ir būtiskākie, lai cilvēki masveidā sāktu tos lietot.
Ņemot vēra, ka pati tehnoloģija ir balstīta uz atvērto kodu- ir viegli izveidot šīs sistēmas klonu un vairākiem lietotajiem vienoties par ‘jaunās sistēmas’ lietošanu (piemēram valsts sponsorēts un garantēts), esošais Bitcoin tiks nostumts malā.Piemēram- jau tagad pastāv LiteCoin.

Leave a Reply