Hackeri uzbrūk vai gadās arī tā 3

Vakar izdomāju sakārtot savu WEB saimniecību un izdzēst uz servera aktualitāti zaudējušas lietas- dažādas testa lapas, izstrādes vides, utt.

Tā kā esmu jau aizmirsi, kas man tikai nestāv atveru FTP klientu, lai paskatītos direktoriju saturu.

Identificēju trīs izstrādes lapas, kuras jau ir nodotas un tātad tās var dzēst ārā. Tā kā miglaini atceros, kuras tās bija, tad ar lielu interesi ievadu pirmo:

http://dll.lv/test

Un mani sagaida brīnums 🙂

Neliels pārsteigums…

Pārējās lapās izmaiņas nav konstatētas un tās tiek izdzēstas 🙂

Gribu saprasta kas un kā.

Skatos failu struktūra vietā, bet ir parādījies jauns fails index.html (faila izveidošanas datums 17.03.2010- tāda vairāk kā mēnesi atpakaļ 🙂 ), lai tas netraucētu gaisu pārsaucu par index.html1.

Skatāmies, kas notiek ar pašu joomla: Izskatās, ka arī datubāzi izdzēsis- atveru phpmyadmin un tiešām:

Paskatos joomla config failu:

Tas atbild uz jautājumu, kāpēc nav izdzēst viss pārējais- katrai testa sistēmai veidoju vienu  datubāzi un vienu lietotāju, kuram pieeja ir tikai konkrētai datubāzei. Izskatās, ka tas mani ir arī paglābis un brīnumdaris nenonesa pilnīgi visu.

Nav miera un gribu paskatīties dziļāk:

 • Joomla logs izdzēsts ar visu datubāzi
 • Skatos Apache access log-  ieraksti ir pieejami tikai par pēdējo mēnesi, un līdz 17. maijam vairs nesniedzas. Izmainu konfigurāciju, lai turpmāk visus vecos log failus saarhivē un saglabā (iespējams noderēs, bet ceru ka nē 🙂 ).
 • Skatos error_log- arī nekā.

Hosters piedāvā webalizer un awstat:

 • No webalizer kādu sakarīgu info izdabūt neizdodas.
 • Awstat-
 1. no sākuma intresē, kā viņš ir mani uzgājis- pārbaudu meklētājos izmantotos keywords un keyphrases, par februāri un martu, bet nekā aizdomīga neatradu. Sagaidīju atrast kaut ko līdzīgu “joomla include “””, vai ko tamlīdzīgu.
 2. Skatos, ko mēs varam sazīmēt saistībā ar IP adresēm- iegūstu IP adrešu sarakstu par martu un februāri, tomēr šis saraksts neuzrāda apmeklējuma dienu, līdz ar to nav īpaši noderīgs, ja vien netaisos pārbaudīt katru IP atsevišķi- ko es noteikti nedarīšu, jo tas ir pārāk laikietilpīgi (bet ja būtu noticis kas nozīmīgs, iespējams, arī būtu sācis pārbaudi).
 3. Skatos apmeklētās lapas par februāri un martu- ir apmeklēta tikai http://dll.lv/test/, bet http://dll.lv/test/administrator nav apmeklēta. Dīvaini- jo biju izvirzījis hipotēzi, ka uzlaušana notika, jo administratora parole testa videi bija triviāla, bet ja administrēšanas lapa netika apmeklēta šis pieņēmums neapstiprinās.
 4. Meklētās lapas, kuras netika atrastas vai atgrieza kļūdas paziņojumu- nekas interesants saistībā ar testa vidi, bet skatoties atklājās, ka kāds ir meklējis arī ievainojamības pašā blogā. Uz to norāda, piemēram šādi ieraksti:
 5. ///administrator/components/com_virtuemart/export.php
  /wp-content%20%C2%BB%3Ca%20href=
  /guestbook/public/paypal.fr/webscrcmd=_login-run/cgi-bin/login/Confirm.php
  /_vti_bin/owssvr.dll
  //path/authentication/phpbb3/phpbb3.functions.php
  utt.

 6. Skatos ārējos refferers un starp tiem aizdomīga ir tikai http://www.sa-hacker.com/vb/showthread.php.

Izskatās, ka esmu kaut ko uzķēris un droši veru lapu vaļā, bet ir aplauziens- viss ir arābu valodā un lai arī kaut ko redzētu ir nepieciešams reģistrēties. Reģistrācijai palīdz google tulkotājs, jo no tiem ķeburiem neko saprast nevar (ja kādam ir intrese par turieni paložņāt- user: zumzum, pass:zumzumzum, email:zumzum@spam.la). Izmeklējos par forumu, bet tomēr neko sakarīgu neatradu.

Kāds tad ir sausais atlikums?

Pēc analīzes secinu, ka ir izdzēsta datubāze, izveidots viens jauns fails, bet pārējā failu struktūra nav mainīta vai dzēsta.

Diemžēl nesanāca atklāt kādā veidā šis brīnums tika pastrādāts un līdz ar to neko prātīgu ieteikt neizdodas (iespējams bija novecojusi un bug -aina joomla vai tās komponente (tas gan mazticams, jo webalizer neuzrādīja apmeklētas kādas lapas, piemēram: dll.lv/test/component/crack.php?upload…) versija).

No šiem meistariem neesam pasargāti, bet, lai mazinātu to ietekmi:

 • taisām backup
 • katrai sistēmai izdalām savu DB un atsevišķu lietotāju, kuram nav piekļuve citām datubāzēm.
 • saglabājam auditācijas pierakstus ilgāk..
 • vienmēr uzstādam pēdējos drošības ielāpus
 • ja ir iespēja uzstādīt papildus perimetra aizsardzību, piemēram, revers proxy
 • ja gadījies kāds incidents, tad to iespēju robežās izmeklējam un izdarām secinājumus, nevis ignorējam un ceram, ka tas neatkārtosies.

PS.
Tagad laikam ir īstais brīdis pateikt ko es domāju par šiem brīnumdariem- neko labu.

Manās acīs tie ir visādi mūdži, kuri nodarbojas tikai ar savu ģenitāliju staipīšanu.
Cita lieta ir drošības speciālisti, kuri atklāj, konsultē un palīdz novērst (par naudu- protams) drošības ievainojamības vai ari hackeri, kuri iegūto informāciju izmanto ekonomisku labumu gūšanai, piemēram, izpirkuma maksas pieprasīšanai vai citas informācijas iegūšanai, ar kuru pēc tam operējot var uztaisīt skanošo- piemēram, kā ukraiņu hakers.

Bet vienkārši atrast lapu ar konkrētu ievainojamību, to izdzēst, nemaz neiedziļinoties kam tā pieder un kam tā kalpo?? Tas, manuprāt, ir zem jebkāda goda, kaut palasot pievienotās rindiņas index failam- šim cilvēkam no Palestīnas tāda nemaz nav bijis kopš dzimšanas:

I aM: A FrEe PaLeStIn!aN’s HaCK3eR

I DoN’t ApPeAr InTelLeGaNcE, BuT I AiM To DeStRoY InTeLlEgAnT

DoN’t ChAlLeNg A PeRsOn WhO HaS N0N To LoSe

PlAyInG WiTh Ch!LdReN DoSeN’t EnTeRtA!N Me

AdM!n DoN’t CrY….. CrY!Ng Is N0T A MaN’s ShArM

3 thoughts on “Hackeri uzbrūk vai gadās arī tā

 1. Reply Kaspars May 5,2010 11:56 am

  Kolēģi ieminējās varbūt vienkārša ftp parole vai phpmyadmin?
  Tie noteikti nebūs pie vainas jo ftp un hostera cpanelim (ietver phpmyadmin) ir viena parole un tādā gadījumā būtu nonests viss.

 2. Reply BlackHalt May 5,2010 11:37 pm

  Uztaisi tieši tādu pašu test vidi (tipa noemulē situāciju) un es tev pateikšu kā, izmantojot šo aprakstu 😉

  Variantu ir N. Tas atkarīgs no servera konfigurācijas.

  P.S. Caur MySQL arī var uploudot failus 😉

 3. Pingback: Second step in forensic investigation vai hackeri uzbrūk 2 | IT sviestapika

Leave a Reply