Projektu mērķi 4

Manas piezīmes par tēmu “zivs pūst no galvas”.

Daudziem ir zināma drūmā statika par to cik procentuāli daudz projektu izgāžas, neizdodas vai vienkārši nesasniedz savu sākotnējo mērķi.
Savā pieredzē arī esmu saskāries ar neveiksmīgiem projektiem, kurus vienoja divas būtiskas lietas.
Ps. Šeit nepieskaršos projektu vadīšanas procesam , jo tas ir atkarīgs no konkrētā projekta tipa, lieluma, utt.

Bet ir viena kopēja lieta- Projekta mērķis.

Pirmā problēma- nepareizi nodefinēts projekta mērķis:
Projekta mērķis ir automatizēt vai uzlabot kādu procesu, palielināt konkurētspēju, utt, bet cik sanācis runāt ar projektos iesaistītām personām, tās uzskata, ka projekta mērķis bieži ir tikai ieviest kādu “IT sistēmu”.
Šeit jau arī rodas viena no pirmajām un būtiskākām kļūdām- sistēmas ieviešana nevar būt projekta mērķis, bet tikai kā projekta izvirzīto mērķa sasniegšanas risinājums, jo ieviešot sistēmu “ieviešanas pēc” var ne tikai nesasniegt sākotnēji gaidīto rezultātu, bet vēl pasliktināt jau esošo procesu.
Šāda problēma tiek novērota gadījumos, kad lielākā uzmanība tiek veltīta pašas sistēmas darbībai (cik fīčaina, kruta, moderna, utt tā būs), nevis organizācijas procesiem (kā cilvēki strādās ar šo sistēmu, cik efektīvi tas būs, kādā kvalitāte, kādas priekšrocības būs, cik ātri varēs strādāt, utt).

Otra problēma ir vienota izpratne par projektu:
Projektā iesaistītiem cilvēkiem bieži nav vienots viedoklis par projekta mērķi un sasniedzamiem rezultātiem.
Tas manuprāt ir otrs lielākais klupšanas akmens, jo nav iespējams nonākt pie laba rezultāta, ja iesaistītām personām ir dažāds redzējums par sagaidāmo sistēmu, tās prasībām un ieguvumiem.

Kāpēc tā notiek?
Manuprāt galvenokārt tāpēc, ka projektu vadītāji skatās pārāk šauri, koncentrējoties tikai uz pašu sistēmu.

Ko es ar to gribēju pateikt?

Neko jaunu. To visu var atrast jebkurā projektu vadības teorijā, bet tai pašā laikā apbrīnoju cik bieži tas netiek ņemts vērā. Un ja kāds izlasot šīs rindiņas aizdomāsies- tad būšu jau sasniedzis sev nosprausto uzdevumu.

Ps. Manuprāt, izvirzot pareizus, izmērāmus un visiem komandas biedriem zināmus projekta mērķus izdotos sasniegt daudz labākus rezultātus un izpaliktu lielā vilšanās, ka sistēma ir ieviesta, bet tā nedod sākotnēji iecerēto atdevi.

4 thoughts on “Projektu mērķi

 1. Reply Mahinators Jan 20,2010 10:47 am

  Projektu vadība ir ļoti vajadzīga. Bez tās neko nevar sasniegt. Liksim šo lapu kā oficiālo Zimbabwes home pagi.

 2. Reply Andris May 23,2011 2:46 pm

  Daļējas problēmas īsais apraksts: Nevis projekts ir mērķis, bet projektam ir mērķis 🙂

 3. Reply Jānis Sep 11,2011 11:51 am

  PiInīgi piekrītu, ka daudzi projekti lemti neveiksmei jau no paša sākuma tieši tāpēc, ka nav skaidri noteikts projekta mērķis. Ar kādu projektu vadība bieži cenšas atrisināt visas “sasāpējušās” problēmas konkrētā jomā, un tā “grābstoties” neko līdz galam nepadara.
  Otrs – projektus vada kādas nozares labs speciālists, kurš šauri ieciklējies uz konkrētu problēmu, bet neredz to saistībā ar visu uzņēmumu, citām jomām … pārāk aizraujas ar specifiskām tehniskām detaļām un ne vienmēr sameklē patieso problēmas sakni.
  http://jpiksens.com/projektu-vadiba/projektu-neveiksmju-iemesli.html
  http://jpiksens.com/projektu-vadiba/ierosinasana/ka-veicinat-projekta-sekmigu-istenosanu.html

Leave a Reply