Tautas skaitīšana, EDS, CSDD un ņemšanās ap perosnas kodu 2

Līdz šim aizņemtības dēļ nebija laiks iedziļināties problēmā, ar kuru slimo visa LV jau veselu nedēļu.
Principā šeit ir jāizdala divas problēmas- valsts iestāžu (un arī dažu privātu) izpratne par to, kas ir drošs autentifikācijas rīks un personas datu pieejamība (lietojamība).

1. gadījumā interesants ir viedoklis, ka privātie dokumenti ir jāsargā pašiem (lai nenoplūst pases kopijas, personas kodi, utml) un to salīdzināšana ar bankas kodu karti.

Diez vai viņi meklējot sev attaisnojumu padomāja no šāda skata punkta- personas apliecinošie dokumenti ir jāuzrāda, jākopē un jādod trešajām pusēm (slēdzot visādus līgumus vai iesniedzot dokumentus valsts iestādēm), turp pretim bankas kodu karti nevienam neviens neprasa.

Apšaubu arī otru argumentu- banku kodu kartes ir tik pat pieejamas internetā, kā personas kodi. Ja tā būtu, tad daļai cilvēku jau sen būtu iztukšoti konti. Principā smieklīgi.

Vispār nesaprotu cik šauri cilvēkam ir jādomā, lai izdarītu secinājumu, ka pasē pieejamie dati tiek uzskatīti par drošu autentifikācijas rīku.. .
Kaut kā neticas, ka neviens auditors nepievērsa tam uzmanību (vairākās iestādēs ir savi IT auditori, drošības speciālisti, gan veiktas ārējās novērtēšanas).
Šādas lietas gribot negribot liek apšaubīt šo cilvēku atbilstību ieņemamam amatam.

2. variantā bija vēl labāk- vienīgais, kas VID darbiniekiem ienāca prāta ir atslēgt EDS sasaisti ar pārējām sistēmām un pompozi paziņot- Tagad Jums visiem būs divreiz vairāk darba, būs jāvada gan personas kodi, gan vārdi, uzvārdi, adreses ar roku.

Tas viss atgādina drīzāk nedomāšanu vai klasisko domāšanu balts/melns.

Es piedāvātu labāk izvērtēt kāda informācija tad īsti ir jāatspoguļo tajās EDS anketās par trešajām pusēm. Manuprāt pietiktu ar personas kodu (kuru ievada pats aizpildītājs) un tad, lai no saistošām sistēmām izvada tikai vārdu un uzvārdu (lai salīdzinātu vai ievadīts pareizi). Pārējo informāciju paturot pieejamu tikai VID darbiniekiem. Tādā veidā būtu atvieglota datu ievade un nevajadzīgi nebūtu jāatspoguļo informācija.

Internetā pieejamie cepieni par šo tēmu- Tautas skaitīšana, CSDD, EDS.

2 thoughts on “Tautas skaitīšana, EDS, CSDD un ņemšanās ap perosnas kodu

  1. Reply qqq Mar 22,2011 10:55 am

    “Manuprāt pietiktu ar personas kodu (kuru ievada pats aizpildītājs) un tad, lai no saistošām sistēmām izvada tikai vārdu un uzvārdu (lai salīdzinātu vai ievadīts pareizi).”

    DVI aizliedza arī to. Līdz ar ko VID nekas cits neatlika, kā atvainoties sistēmu lietotājiem par to, ka turpmāk datu kvalitāte pasliktināsies.

  2. Reply Kaspars Mar 23,2011 4:34 pm

    Ja tā ir taisnība, tad DVI būtu jāpadomā ko tieši viņi aizsargā un kapēc.
    Būtu labāks kompromis- reģistrējies cilvēks EDS sistēmā var redzēt, kurš tieši ir ievadījis viņa presonas kodu un ieguvis vārdu un uzvārdu.

Leave a Reply