Windows XP beidzas ražotāja atbalsts un pasaule pārstāj griezties? 1

Pēdējā laikā ar vien vairāk publiskos mēdijos parādās viedoklis par nepieciešamību atjaunot datorus ar jaunāku operētājsistēmu, jo Windows XP beidzas ražotāja atbalsts 2014. gada 8. aprīlī (mazāk kā mēnesis).

Tā pat lietotāji tiek baidīti, ka pretējā gadījumā kibernoziedzieki uzreiz pārņems datora vadību, lietotāju personīgā un uzņēmuma klientu informācija tiks nopludināta.

Vai tiešām viss ir tik pesimistiski?

Ar dažiem izņēmumiem noteikti nē.

Kāpēc?

No sākuma nepieciešams ar vēsu prātu paskatīties, kas izplata šos paziņojumus- lielākoties Microsoft oficiālie pārstāvji, licenču un datortehnikas tirgotāji. Tāpēc manuprāt šis moments tiek veiksmīgi izmantots, lai celtu pārdošanas rādītājus.

Līdzīga situācija vēsturē jau tika pieredzēta saistībā ar 2000. gada problēmu, kur IT industrija veiksmīgi nokurināja milzum lielu naudas apjomu.

Tā pat svarīgi atcerēties, ka drošība ir komplekss pasākums, kur operētājsistēma ir tikai viena no daudzām komponentēm. Liekot uzsvaru uz vienu, bet turpinot ignorēt pārējās drošība uzlabojas ļoti nebūtiski vai principā radot viltus drošības sajūtu pat pasliktinās.

Kas ar to tiek domāts:

  • Daļa mājas lietotāju un uzņēmumu līdz šim dažādu iemeslu dēļ (nezināšana, negribēšana, savienojamības problēmas, utml) nekad nav uzstādījuši atjauninājumus vai to darījuši pietiekami reti. Šai mērķauditorijai noteikti nekas nemainīsies turpinot strādāt ar XP pēc oficiālā atbalsta beigām. Tieši tāds pats efekts būs, ja tiks iegādāts Windows 8 un turpināts neuzstādīt drošības labojumus.
  • Lai uzbrucējs spētu ielauzties sistēmā ir jābūt kādai ievainojamībai un jāpastāv iespējai to izmantot. Ja saistībā ar pirmo lietotājiem ir jāpaļaujas tikai uz Microsoft (kuriem 12 gadu garumā bija iespēja savu produktu padarīt drošu), tad saistībā ar otro lietotājam jau tagad pastāv daudz un dažādi risinājumi, kas ļauj būtiski samazināt iespēju ievainojamības izmantot (ugunsmūris, antivīruss, HIPS, proxy, nodalīti tīkli, utml).
  • Attīstoties tehnoloģijām un pastiprinoties iebūvētām kontrolēm galvenais vājais punkts un uzbrukuma vektors jau tagad un turpmāk galvenokārt būs pats gala lietotājs. Tāpēc pēc būtības drošības risks starp lietotāju, kurš neapdomīgi uzstāda dažādas programmas izmantojot XP vai Windows 8 ne ar ko neatšķiras.

Lielākā daļa inficēšanas gadījumi notiek lietotājiem pašiem atverot e-pasta pielikumus (piemēram VID vīruss) vai uzstādot kādu programmu/ spēli, kurā vīruss jau ir slepus iebūvēts.

Tāpēc no šāda skata punkta Microsoft pētījums, ka Windows 8 ir 6,5 reizes drošāks kā XP ir vairāk kā mārketinga sauklis.

  • Tā pat pēc būtības nekas nemainīsies  (riski saglabāsies augsti) tiem lietotājiem, kuri savā ikdienā turpina izmanto citu ražotāju programmas ar vecām un ievainojamām versijām (piemēram, java).

In short:

Uzskatu, ka gan tiem, kas korekti seko līdzi savai saimniecībai, gan tiem kas neseko nekas būtiski nemainīsies arī pēc 8. aprīļa, jo pirmajiem pastāv dažādi veidi šo risku mazināt, bet otrie jau to ir akceptējuši. Lielāku labumu iegūsiet, ja sāksiet ievērot pamatprasības (ugunsmūris, atjaunināts antivīruss, atjauninātas lietojumprogrammas un izglītots gala lietotājs).

Kā rezultātā nevajag pa galvu un kaklu mesties pirkt jaunu datortehniku vai jaunas licences, tikai tāpēc, ka kāds ir pateicis- hakeri pārņems pasauli uzreiz pēc XP atbalsta beigām, bet mierīgi un rūpīgi izsvērt visus par un pret.

Arguments “par” noteikti būs programmatūras ražotāju nevēlēšanās nodrošināt atbalstu XP, bet tas nenotiks vienā dienā.

Ps. Man pašam mājās ir dators ar licencētu XP un neplānoju to pagaidām atjaunot.

One comment on “Windows XP beidzas ražotāja atbalsts un pasaule pārstāj griezties?

  1. Reply Osis Mar 21,2014 3:10 pm

    Pilnīgi piekrītu.

    Bez tam, tā kā esmu viens no tiem ~10% cilvēku, kuriem redzes īpatnību dēļ jaunie fonti (clear type) attēlojas ar sarkani-zaļām ēnām, vispār neredzu iespēju migrēt uz jaunāku OS. 🙁

Leave a Reply